Gondolkodtál már azon, vajon hogyan fogunk világítani a jövőben?
Ha szívesen töröd a fejed a közeli vagy távoli jövőn és szeretsz alkotni, akkor az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft. „A jövő fényei” pályázatát érdemes megismerned!
A 18 évet betöltött érdeklődőknek február elején meghirdetett pályázat célja:
- irodalmi alkotások (tudományos fantasztikus írások, tudományos szépirodalom, esszé, történet, novella, sztori, elbeszélés), illetve
- képzőművészeti alkotások (rajz, képregény és egyéb média)
útján felhívni a figyelmet a jövő világítástechnikai jellegű kérdéseire.
Hogyan kerül ez a téma a Zöld Matek blogra?
A jövő világítása biztosan energiatakarékos és minden szempontból környezettudatos lesz. Vajon a Nap fényét használjuk majd hatékonyabban vagy különleges technológiai megoldásokkal világítunk?
A pályázat szervezői segítenek beindítani a fantáziát. Íme egy kis gondolatébresztő összefoglaló a témáról:
„A zseni egy százalék ihlet, kilencvenkilenc százalék verejték.” Thomas Alva Edisontól származik ez a mondat, aki számos találmány kiötlője volt. Az izzólámpa feltalálása 4 évig tartott. A legenda szerint a nagy csinnadrattával bejelentett termék nem volt kész, de már dőlt hozzá a befektetők pénze. Mivel az üvegburába helyezett izzószál rendre elolvadt, így 4 éven keresztül hitegetnie kellett a befektetőit, csalt a bemutatókon, lefizette az újságírókat, de mielőtt csődöt jelentett volna, sikerült kifejlesztenie a stabil izzószálat. A legszorgalmasabb feltalálónak tartják, mivel 1093 szabadalom kapcsolódik a nevéhez. Nem mindegyik találmánya teljesen új, néhányat munkatársai ötleteiből fejlesztett tovább. Volt olyan négyéves időszaka, amikor 300 találmányt jelentett be, vagyis ötnaponta egyet.
Várjuk ötleteiteket arra nézve, hogy hogyan fog kinézni a jövő világítása. Ha csak azt kérdezzük, hogy hogyan fogunk világítani az elkövetkező években akkor rögtön rávágjátok, hogy LED-el. De még a LED is tartogat számunkra újdonságokat ezért várjuk válaszaitokat a LED-el kapcsolatban is, a címben feltett kérdésre. De természetesen nem korlátozzuk a világítási lehetőségeket a LED-ekre!
Hogyan valósul majd meg az emberközpontú világítás? Teljes mértékben átengedjük egy digitális vezérlésnek azt, hogy a szükséges fényt előállítsa számunkra? Használunk majd közvilágítást? Vagy csak azt fogunk használni és az otthonaink világítására már nem lesz szükség? Lesznek-e lámpatestek? Mi fogja meghúzni a határvonalat a természetes fény és mesterséges fény használata között? Sok a kérdés és ha csak a közeljövőbe nézünk akkor már sok kérdésre tudjuk a részleges választ. Ha távolabbra akkor már nehezebb választ adnunk. Ebben a pályázatban nincs időhorizont és tárgyi korlát, ha csak a közeljövő világításával és azon belül is csak egy részterülettel foglalkozik a pályázatod akkor azt is fogadjuk és természetesen azokat is, amelyek ma még fizikai képtelenségnek tűnnek.
Engedjétek szabadon a fantáziátokat! Írjátok meg a ti Edisonotokat!
Együttműködő partnerünk a Világítástechnikai Társaság (VTT). A VTT segít nekünk abban, hogy válasszunk majd a jobbra, modernebbre, fenntarthatóbbra, élhetőbbre, magasabb színvonalra törekvő javaslatok közül.
Sok-sok világítástechnikai megoldás már napjainkban is hozzájárul ahhoz, hogy magasabb életminőségen éljünk. A cél most az, hogy további ötleteket, sikeres megoldásokat, modelleket tudjunk azonosítani, mely mások számára is ösztönző, inspiráló, ötletadó lehet.
Ha kedvet kaptál az alkotáshoz, ezekkel a feltételekkel indulhatsz a pályázaton:
Két kategóriában lehet pályázni
a) irodalmi alkotás, mely lehet sci-fi (science fiction), azaz tudományos fantasztikus írás, tudományos szépirodalom, esszé, történet, novella, sztori, elbeszélés,
b) képzőművészeti alkotás, mely lehet rajz, képregény és egyéb média.
Nevezési feltételek
Készítsd el a pályázatodat és 2020. április 30-ig add le azt elektronikus formában (pdf és doc) a lampahulladek@gmail.com e-mail címre. Kérjük írd bele pályázatodba adataidat (név, telefonszám, e-mail cím).
Határidők
A pályázati anyagok leadási határideje: 2020. április 30.
A pályázati anyagok értékelése 2020. május 7-ig.
Ünnepélyes Díjátadó Budapesten a Világítás Házában (1042 Budapest, Árpád út 67, 1. em. 6.) 2020. május 15-én 17 órakor.
Mit kapnak a Díjazottak?
Mindkét kategóriában hirdetünk első, második és harmadik díjat.
1. díj 40.000 Ft értékű vásárlási utalvány
2. díj 20.000 Ft értékű vásárlási utalvány
3. díj 10.000 Ft értékű vásárlási utalvány