Növények nélkül nem lenne élet a Földön. A növényvilág biztosítja számunkra az élelmet, az oxigéndús levegőt és a gyógyulásunkhoz szükséges anyagokat is.
Tudtad, hogy…
- több mint 390.000 különböző növényfajunk van?
- évente 2.000 új növényfajt fedeznek fel?
- napjainkban kb. 8.800 különböző növényfajt fenyeget a kihalás veszélye?
Miért kell védenünk a növényeket?
- Ahogy már említettük, a növényvilágnak kulcsszerepe van a bioszféra működésében, létezése biztosítja számunkra a tiszta levegőt és az élelmet.
- A növények gazdasági szerepe is kiemelkedő a mezőgazdasági tevékenység és ehhez kapcsolódó kereskedelem által.
- Mindezeken túl a növényeknek jelentős pozitív hatása van érzelmeinkre és hangulatunkra, az emberi környezetből nem hiányozhatnak a gyönyörű növények sem.
Milyen veszélyek fenyegetik a növényvilágot?
- Klímaváltozás: a globális felmelegedés hatására növekvő átlaghőmérséklet hatással van a növények terjedésére. A kiszáradó, tápanyagszegény talaj és a tengerszint növekedése a világ minden táján akadályozza a növények fejlődését. A klímaváltozás hatására az elkövetkező évtizedekben a globális növénytermelés 23%-os csökkenését jelzik előre.
- Természetes élőhelyek elvesztése: A városok terjedése és a mezőgazdasági tevékenység alá vont területek növelése a veszélyeztetett fajok 83%-nál elsődleges veszélyforrás. A növények nem képesek az állatokhoz hasonlóan elvándorolni és új életteret keresni, így nagyobb a kihalás veszélye. Ennek hatására a növényeknél sokkal kisebb esély van a természetes élőhelyek helyreállítására.
- Invazív fajok: A nem őshonos fajok szándékosan és véletlenszerűen is elterjedhetnek egy-egy élőhelyen. Az elégtelen forrásokért versenyezve a növények közül gyakran ezek az invazív fajok kerülnek ki győztesen, ezzel kipusztítva a terület őshonos növényzetét.
- Szennyezőanyagok: A környezetszennyező vegyi anyagok a talaj fölött és a talajban is károsíthatják a növényzetet. A növényvédő- és rovarirtószerek gyakran magára a növényre, vagy az azt beporzó fajokra is káros hatással vannak, míg a talaj szennyeződése a terület összes növényének fejlődését akadályozza.
- Genetikailag módosított növények: Ezeknek a nem-természetes terményfajtáknak a terjedése leszűkíti a fajok változatosságát, akadályozza a biodiverzitást.
Hogyan segítheted a növények védelmét?
- Támogasd azokat a környezetvédelmi kezdeményezéseket, melyek a növényvédő- és rovarirtószerek tiltásáért küzdenek.
- Ültess őshonos növényeket saját környezetedben. Ezek a növények sokkal jobban alkalmazkodnak a helyi éghajlathoz, így kevesebb vizet igényelnek, és a talaj tápanyagtartalma is megfelelő számukra.
- Vásárolj fenntartható gazdaságból származó termékeket. Amikor pl. teát, gyógynövényeket vagy kozmetikai termékeket vásárolsz, mindig ellenőrizd a forrás, hogy az fenntartható legyen.
Forrás: https://www.earthday.org/campaigns/endangered-species/plants/
A növények a főszereplők legújabb, 8. osztályosoknak készült feladatlapunkon. Kattints a képre és nyomtasd ki a letölthető PDF-et:
Ha szeretnéd letölteni a feladatlapok megoldását, csatlakozz a Zöld Matek Közösséghez.
Feliratkozás után a megoldásokon felül további AJÁNDÉK FELADATLAPOK is várnak rád!