Újabb évet kezdtünk, így elbúcsútunk 2019 ünnepelt fajaitól, és már itt is vannak 2020 gyűztesei!
Miért olyan fontos ez? Mert a címeket odaítélő és a szavazást lebonyolító szakmai szervezetek 2020-ban rengeteget tesznek majd azért, hogy a nyerteseket minél jobban megismerjük.
Jöjjenek hát 2020 győztesei
Év Emlőse: Vidra (Lutra lutra)
A VADONLESŐ Program egész éves rendezvénysorozattal hívja fel a figyelmünket a vidrákra, elősegítve azok megismerését és hatékonyabb védelmét. Itt találod a hivatalos bejelentést és az első fontos információkat a nyertesről.
Tudtad, hogy a vidrák maguk ásta kotorékban vagy borzvárakban laknak, amelyek egyik vége a víz alatt nyílik?
Év Madara: Erdei fülesbagoly (Asio otus)
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) programjának célja és küldetése olyan fajok vagy madárcsoportok bemutatása, melyek védelméért a lakosság is sokat tehet.
Tudtad, hogy ez a legismertebb és leggyakoribb ragadozó madárfaj hazánkban?
Év Hüllője: Keresztes vipera (Vipera berus)
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya a hazai herpetofauna megismertetését célzó programmal évente váltakozva egy-egy hüllő- vagy kétéltűfajunkra irányítja a figyelmet.
Tudtad, hogy a keresztes vipera a valóságban nagyon ritkán támad emberre? Inkább elmenekül és nem is láthatjuk. Ha azonban megmar, mérge valóban veszélyes lehet, így gyorsan orvoshoz kell fordulni.
Év Hala: Süllő (Sander lucioperca)
A Magyar Haltani Társaság segítségével idén ezt az őshonos fajt ismerhetjük meg alaposabban.
Tudtad, hogy a süllő érzékeny a víz oldott oxigéntartalmára? Ezért elsősorban nagyobb folyóinkban és nagy tavainkban terjedt el, kerüli a duzzasztott, feliszapolódott folyószakaszokat.
Év Rovara: Tavaszi álganéjtúró (Trypocopris vernalis)
A Magyar Rovartani Társaság éves kampányának célja, hogy felhívja figyelmünket egy-egy rovarra. Ezzel nemcsak az adott faj, hanem annak élete, életkörülményei is előtérbe kerülnek, így a rovar bemutatása a természeti folyamatok jobb megértését is elősegítheti.
Tudtad, hogy a tavaszi álganéjtúró nem csak tavasszal találkozhatsz a hazai hegységekben és a dombvidékeken?
Év Fája: Tatár juhar (Acer tataricum)
Az Országos Erdészeti Egyesület és az Év fája Kuratórium szervezésében erdészek és a szakmán kívüli érdeklődők választották meg az idei győztest.
Tudtad, hogy a tatár juhar már honfoglaló eleink útvonalán is elterjedt, általuk is jól ismert fafaj volt?
Év Vadvirága: Májvirág (Hepatica nobilis)
A Magyar Természettudományi Múzeum által indított választás célja, hogy évről-évre ráirányítsák a figyelmet egy vadon élő lágyszárú virágos növényünkre.
Tudtad, hogy a májvirág korai virágzásával jelzi a tavaszt? Érdemes már márciusban keresni apró virágait a hazai bükkösökben és tölgyesekben.
Év Gombája: Csoportos csészegomba (Microstoma protractum)
A Magyar Mikológiai Társaság célja ezzel a kampánnyal elsősorban az ismeretterjesztés.
Tudtad, hogy ez a gomba nem ehető, korhadékbontó faj?
Év városi Madara: Vörösbegy (Erithacus rubecula)
A Városi Madár Blog szervezésében választották meg az olvasók idén a vörösbegyet a városokban kihelyezett madáretetőkön megjelenő 10 vendégfaj közül.
Tudtad, hogy ő a viharfelhők madara, amely Thor szent madara a skandináv mitológiában?
Bónusz:
Év Ásványa: Turmalin és az Év ősmaradványa: Megalodon
A Magyarhoni Földtani Társulat (MFT) indította útjára ezta két programot. A program célja a földtudományok két pillérének, az ásványoknak és az ősmaradványoknak a népszerűsítése, valamint az ismeretterjesztés.
Forrás: http://evosmaradvanya.hu
2020 egyik nyerteséhez kapcsolódik 3. osztályosoknak készült új feladatlapunk is. Kattints a képre és töltsd le a nyomtatható PDF-et!