Ha szeretnéd alaposan megismerni az év emlősét, akkor irány a Magyar Természettudományi Múzeum „A Földi kölök és a Fogas vakony — Földikutyák a Kárpát-medencében” című időszaki kiállítása. (Az alábbi képek mind a múzeumi kiállításon készültek.)
Ezen a kiállításon kis helyen rengeteg érdekes információt találsz a földikutyáról, a többi rágcsálóról és az elmúlt évek tudományos kutatási eredményeiről is, amik segítenek megvédeni ezt a kedves veszélyeztetett fajt.
Megtudhatod, hogy…
A földikutya ritkán jön a felszínre, de akkor igencsak félnie kell a szárnyas (sólyom, fehér gólya) és szőrmés (róka, házi macska, molnárgörény) ragadozóktól.
Az állatvédők már új populációkat is létrehoznak, ezzel bővítve az állományt. Ilyenkor mesterséges járatrendszerbe telepítik az átköltöztetett egyedeket. A Hortobágyi Nemzeti Park területén már megduplázódott az odatelepített erdélyi földikutya-populáció száma.
A mezőségi (4 populáció) és a magyar földikutya (5 populáció) a veszélyeztetett, a délvidéki földikutya (3 populáció) a kritikusan veszélyeztetett, míg az erdélyi földikutya (6 populáció) a sérülékeny kategóriába tartozik.
A szerémségi és a román földikutya sajnos valószínűleg már kihalt. 🙁
Az egyes fajokat az erdőtelepítés, területfejlesztés vagy útépítés miatti élőhelyvesztés, túllegeltetés miatti táplálékvesztés, özöngyomok vagy fásszárú invazív fajok előretörése miatti táplálékvesztés és közvetlen emberi pusztítás is veszélyezteti.
Évente egyszer 2-4 kölykük születik, akik 2 hónaposan már önállóvá válnak, és az anyjuk járatrendszeréből kiindulva építenek maguknak saját járatrendszert. Később minden kapcsolat megszűnik az anyával.
A födikutyák a vastag gyökerű vagy gumós-hagymás növényeket fogyasztják. Ezen a kirakón a gyerekek ki is válogathatják a kedvelt táplálékokat:
Egy labirintusban megismerheted, melyik föld alatti állat milyen túrásokat készít:
És láthatod, egymáshoz képest mekkorák, hogyan néznek ki valójában rágcsálóink:
Ha van kedvetek, egy társasjátékot is végigjátszhattok, ahol a földikutya játékosokra különböző veszélyek leselkednek az úton:
Mi nagyon élveztük a kiállítást. Igazi aktív kikapcsolódás ez a látogatás. 🙂
A földikutyákról szól a legújabb, 1. osztályos Zöld Matek feladatlap. Kattints a képre és nyomtasd ki: