A tengeri teknősök már több mint 100 millió éve léteznek a Földön. Még a dinoszauruszok kihalásának a korszakát is túlélték 65 millió évvel ezelőtt.
A tengeri teknősök a trópusi és szubtrópusi vizeinkben élő hüllők. Óceánjainkban összesen hét különböző tengeri teknősfaj él: közönséges cserepesteknős, atlanti fattyúteknős, kérgesteknős, álcserepesteknős, olajzöld fattyúteknős, ausztrál levesteknős és a közönséges levesteknős.
Az elmúlt 100 évben sajnos populációik egyedszáma nagy ütemben csökkent a tojásuk, húsuk, bőrük és páncéljuk iránti kereslet miatt. Ma már egyes fajaik veszélyeztetettek vagy kihalással fenyegetettek.
Különlegességük, hogy…
- nincs foguk, helyette a madárcsőrhöz hasonlóan kemény állkapcsuk segít a táplálkozásban
- a legkisebb fajtájuk az atlanti fattyúteknős, amely felnőve kb. 45 kg, míg a legnagyobb kérgesteknősök akár a 680 kg-ot is elérhetik
- mindegyik fajuk másféle táplálékot kedvel : a felnőtt közönséges levesteknős tengeri füvet, a kérgesteknős medúzákat, fejlábúakat és zsákállatokat, az álcserepesteknős pedig rákokat, kagylókat és egyéb kemény héjú állatokat fogyaszt
- a nőstények a tojásaikat a tengerparti forró homokba rakják, legtöbbször ugyanarra a tengerparti szakaszra térnek ilyenkor vissza, ahol maguk is kibújtak a tojásból
- a tojásrakás időszaka április és október között van, ezalatt a legtöbb nőstény legalább kétszer rak tojásokat
- a tojásrakási időszakon kívül a tengeri teknősök minden idejüket a tengerekben töltik
Miért kell védenünk a tengeri teknősöket?
- fontos szerepük van a tengeri tápanyagok körforgásában, mivel a tengeri növényeket legelve és a korallok élővilágát fogyasztva növelik az ott élő tápanyagok termelőképességét és tápanyagtartalmát.
- a medúzákkal táplálkozó teknősök jelentős befolyással vannak a medúzapopulációk egyensúlyának fenntartására
- a tengeri teknősök fontos turisztikai látványosságnak számítanak, így a trópusi és szubtrópusi területeken hozzájárulnak a turizmus bevételeihez és munkalehetőséget biztosítanak a helyiek számára
Milyen veszélyek fenyegetik a tengeri teknősöket?
- Járulékos fogás: tengeri teknősök ezrei akadnak évente olyan hálókba, amelyeket más halaknak helyeznek ki a tengerekben. Ezekbe a drótokba és hálókba akadva a teknős nem képes a felszínre jutni friss levegőért, és így elpusztul.
- Természetes élőhelyek elvesztése: a tengerpartok egyre nagyobb arányú beépítése és a tengerparti forgalom növekedése folyamatosan zavarja a tengeri teknősök tojásrakását. A hagyományosan tojásrakó helyek megzavarása miatt egyre csökken a teknősök populációja.
- Műanyag szennyezés: a tengeri teknősök gyakran medúzának vagy egyéb tengeri tápláléknak nézi a vízben úszó nejlonszatyrokat. Ezeket elfogyasztva beleik elzáródhatnak, és ez a pusztulásukhoz vezet. Veszélyesek rájuk a vízben úszó műanyag hálók is, amibe belegabalyodva képtelenek a felszínre jutni levegőért.
- Globális felmelegedés: a teknősök neme attól függ, milyen a környezet hőmérséklete abban az időszakban, amíg a tojásban vannak. A melegebb hőmérséklet több nőstény születését eredményezi, míg hidegebb környezetben több a hím. Az óceánok hőmérsékletének emelkedése a hímek arányának csökkenését okozhatja, ami csökkenti a szaporodási rátát.
Hogyan segítheted a tengeri teknősök védelmét?
- Támogasd azokat a környezetvédelmi kezdeményezéseket, melyek az óceánok élővilágának védelméért és természetes vizeink szennyezése ellen küzdenek.
- Figyelj oda te is vizeink tisztaságára, ne szennyezd a környezeted.
- Csökkentsd a műanyagok használatát, és szelektáld a hulladékaidat.
Forrás: https://www.earthday.org/campaigns/endangered-species/seaturtles/
Egy kis tengeri teknősnek segíthetsz a legújabb labirintus feladatlapon. Kattints a képre és nyomtasd ki a letölthető PDF-et: