Az Élő Bolygó Jelentés 1998 óta a világ első számú, tudományos alapokon nyugvó felmérése bolygónk egészségéről. A WWF rendszeresen publikált jelentése a biodiverzitás állapotát globális szinten térképezi fel. Az első jelentés kiadásának 20. évfordulóján megjelenő Élő Bolygó Jelentés 2018 a legkiválóbb tudományos munkáknak és élenjáró kutatásoknak ad teret, hogy bemutathassa az embernek a Föld egészségére gyakorolt hatását.
De miért lehet ez a dokumentum neked is érdekes?
Ha sikerül a bonyolult, tudományos szövegből kiszűrni a lényeget, akkor te is megérted, miért olyan fontos a biológiai sokféleség megőrzése.
A legegyszerűbb, ha néhány számszerű tényt keresünk a jelentésben ennek bizonyítására:
- A biodiverzitás csökkenésének fő oka a fajok kizsákmányolása és a mezőgazdaság. Az 1500 óta kipusztult növény-, kétéltű-, hüllő-, madár- és emlősfajok 75 százalékáról valóban elmondható, hogy a kizsákmányolásnak, a mezőgazdaságnak, vagy a kettőnek együtt esett áldozatul.
- Az elmúlt 50 évben ökológiai lábnyomunk – annak az egyik mércéje, hogy mennyit használunk fel mi, emberek a természetes erőforrásokból – 190%-kal nőtt.
- Bolygónkon a szárazföldi területek csupán egynegyede mentesül ténylegesen az emberi behatásoktól. 2050-re ez a hányad az előrejelzések szerint a tizedére fog csökkenni.
- Az emberi hatások legnagyobbrészt a vizes élőhelyek érintik, melyeknek a modern korban már 87%-a eltűnt.
- A gerincesek populációinak méreteiben 1970 és 2014 között összesen 60 %-os csökkenést mutattak ki, vagyis a populációk egyedszáma kevesebb, mint 50 év alatt átlagosan jóval több mint a felére csökkent.
- A mostani kihalási ráták 100-szor, akár 1000-szer meghaladják a fajok kihalásának természetes sebességét, (ami még azelőtt volt jellemző, mielőtt az emberi pusztítás szembeötlő tényezővé vált volna).
Az összes indikátor ugyanarról a jelenségről számol be: a biológiai sokféleség folyamatos, drámai csökkenéséről.
A jelentés szerint a 2020 végéig tartó időszak éppen ezért sorsdöntő az emberiség történetében. Ebben a két évben a világ vezetőinek kulcsfontosságú lépéseket kell tenniük a biodiverzitás, az éghajlatvédelem és a fenntartható fejlődés terén. Ezek középpontjában a biológiai sokféleség csökkenésének megfékezése kell, hogy álljon – egy új biodiverzitásra tervezett keretrendszerrel, amely 2030-ra megállítja, és visszafordítja a biológiai sokféleség pusztulásának tendenciáját.
A hazai biodiverzitás egyik területével, az erdők változatosságával foglalkozik legújabb, 6. osztályosoknak készült feladatlapunk. Kattints a képre és töltsd le a nyomtatható PDF-et!