Május végén jelent meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) legfrissebb jelentése a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) országos felméréseinek eredményeiről. Az 1999-ben útjára indított felméréssorozat 2019-ben is folytatódott, így már 20 év adatait vizsgálhatják a hazai szakemberek.
A most publikált elemzés az alábbi fontos megállapításokra hívja fel a figyelmünket:
- folytatódott az agrár élőhelyeken 2005 óta zajló fészkelőállomány-csökkenés
- a korábban növekedést mutató erdei élőhelyeken fészkelő madárfajoknál is a csökkenés jelei mutatkoznak Magyarországon
Ismerd meg a hazai fészkelési és telelési trendeket:
A trendvizsgálatba bevont 114 hazai madárfaj elemzése alapján az 1999-2019 időszakban az alábbi tendenciákat tapasztalták:
Veszélyben:
- A két legveszélyeztetettebb hazai faj a réti tücsökmadár és a kerti poszáta. Ezeknél a fajoknál szignifikáns és jelentős, évi 5%-ot meghaladó, állománycsökkenést mértek.
- 28 madárfaj esetében szignifikáns, mérsékelt, évi 5% körüli állománycsökkenést állapítottak meg. Ebbe a csoportba tartozik pl. a bölömbika, a fehér gólya, a barna rétihéja, a fogoly, a fürj, a fácán, az erdei és mezei pacsirta, a füsti fecske és a házi veréb is.
Biztonságban:
- 18 faj stabil hazai állományt mutat, köztük az egerészölyv, a molnárfecske, a barázdabillegető, az ökörszem, a fülemüle, a sárgarigó és a mezei veréb.
A nyertesek:
- 34 madárfajnál szignifikáns, mérsékelt, évi 5% körüli állománynövekedést állapítottak meg. Ennek a csoportnak a tagja pl. a kárókatona, a tőkés réce, a búbosbanka, a nagy fakopáncs, a vörösbegy, a fekete rigó, az énekes rigó, az őszapó, a kék cinege és a széncinege, a szarka, a dolmányos varjú, a holló és a seregély.
- A legnagyobb szignifikáns és jelentős, évi 5%-ot meghaladó állománynövekedést 2 madárfaj mutatott: a nagy kócsag és az örvös galamb.
Mi az oka ezeknek a negatív tendenciáknak?
Elsősorban az európai agrárterületek egyre intenzívebb hasznosítása van ilyen mértékű hatással a biodiverzitásra. A fő okok:
- az élőhelyi változatosság csökkenése
- a jelentős növényvédőszer- és műtrágya-használat
- a termesztett növénykultúrák sokféleségének csökkenése
- a monokultúrák táblaméretének növekedése
- az egyre jelentősebb gépesítettség
- a gyorsan lezajló élőhelyi változások (akár 1 nap alatt hatalmas területek betakarítása)
Madarakról szólnak a legújabb 5. osztályos feladatok.
Kattints a képre és töltsd le a nyomtatható PDF-et: