Május elején megjelent az Európai Unió által támogatott hazai kék vércse fajvédelmi program eredményeiről szóló jelentés. Az MME Kékvércse-védelmi Munkacsoportja széleskörű állományfelmérést végez a fajról. Ennek a részletes eredményeit a projekt honlapján teszik közzé.
A kék vércse (Falco vespertinus) Magyarországon fokozottan védett. A sólyomfélék családjába tartozó faj neve a hímek kékes-szürke színére utal. Hívják még vöröslábú vércsének is, ami a kép alapján szintén érthető 🙂
Miről ismerheted meg?
A kék vércse kis termetű ragadozó madár. Költőterülete Európa középső és keleti részétől az ázsiai Bajkál-tóig terjed. Hosszútávú vonuló madár, valószínűleg Afrika déli részén telel.
Szereti a sík vidéket, a nyílt tájat, ahol kisebb erdőfoltokban talál pihenő és fészkelő-helyet. Főleg rovarokkal táplálkozik, de kisemlősökre, gyíkokra és békákra is vadászik.
A többi sólyomféléhez hasonlóan nem épít saját fészket, hanem pl. varjúfélék üres fészkeit foglalja el. Május-júniusban rakja le tojásait, amit a pár közösen költ ki, majd a fiókákat is együtt táplálják.
Mi veszélyezteti a faj fennmaradását?
- Egyre kevesebb fészket talál, ahová beköltözhet. Csökken a vetésivarjú-állomány és nem talál a puszták közelében megfelelő erdőfoltot.
- Csökken az élőhelye, mivel egyre nagyobb területeket vonnak be a mezőgazdasági művelésbe.
- A ragadozók elpusztítják a tojásokat, fiókákat.
- Baleset éri a madarakat (pl. áramütés, autó elüti).
Milyen eredményei vannak a hazai fajvédelemnek?
- 2016-ban összesen 922 kék vércsét gyűrűztek meg.
- Nemzeti parkjaink területén összesen 1127 kék vércse párt regisztráltak.
- A legtöbb fészekben 3-4 tojást figyeltek meg. A tojásrakások több mint a fele sikeres költéssel végződött.
- 2016 végén három madár jeladója továbbít rendszeresen adatokat mozgásukról.
A hazai kék vércsék állományához kapcsolódik a legújabb feladatlap, ami 6. osztályosoknak készült: