Nem vagyunk egyformák. A gyerekek is sokféle dolog iránt érdeklődnek. Szülőként és pedagógusként is a legjobb, amit tehetünk: figyeljük őket, közben megtudjuk, mi az, ami igazán megfogja és érdekli a csemeténket. Aztán pedig az általa kedvelt formában ezen a témán keresztül próbáljuk átadni neki azt a szemléltet, amit fontosnak tartunk.

Mi lehet a forma?

Ha éppen a környezettudatos magatartás sok-sok lépését szeretnénk megmutatni neki, akkor először…

  • az izgő-mozgó gyermekkel sportolni vagy kirándulni megyünk
  • a könyvfalónak zöld témájú könyveket keresünk
  • a társasjátékok rajongójával olyan játékokat játszunk, amiből a környezetről tanulhat
  • a netet böngészőnek játékos szemléletformáló honlapot mutatunk
  • a tudományos érdeklődésűvel múzeumba megyünk
  • a telefonon lógónak pedig megtanítjuk a hasznos, környezetvédelmi alkalmazások használatát
  • és így tovább 😀

Ha jól választottuk meg azt a programot, ahol a gyerkőc találkozik egy-egy környezetvédelmi kérdéssel, biztosan sikerül felkelteni az érdeklődését a téma iránt, és jöhet minden más formában is a környezeti nevelés. 🙂

Melyik környezeti témával kezdjem?

Összeszedtem 9 nagy témakört. Ezek közül biztos találsz egyet, amiről tudod, hogy érdekli a gyermeked. Merüljetek el a kiválasztott témában, és fedezzétek fel együtt, mennyi mindent tehettek ti együtt környezetünkért. Íme pár ötlet:

1.) Védett állatok

Kezdjétek a kedvencekkel, majd ismerjétek meg a fajokat fenyegető veszélyeket. Jöhetnek az állatos mesék és filmek, az állatkert-látogatás. Végezzetek madármegfigyelést, használjátok a vadonleső alkalmazást. Készítsetek egy kiválasztott fajról tablót, lapbook-ot. Az élményeit rajzolja le, építse meg legóból…

2.) Természetvédelem

Járjátok be a közeli túraútvonalakat. Keressetek tanösvényeket, használjátok út közben a növény- és állathatározó könyveket, alkalmazásokat. Ha szemetet találtok, szedjétek össze. Ha nagyobb hulladéklerakóra bukkantok, jelentsétek be…

3.) Víz

Kóstolgassátok a csapvizet, hasonlítsátok össze a bolti vizekkel. Ismerjétek meg a közeli vizes élőhelyeket. Gyűjtsétek össze az esővizet, locsoljátok ezzel a növényeket. Ismerjétek meg a víz körforgását. Figyeljétek meg természetes vizeink tisztaságát…

4.) Hulladék

A kukásautó itt igazán jó kiindulópont lehet. 🙂 Nézzétek, mit és mikor visz el. Ha tudjátok, látogassátok meg a hulladék feldolgozó üzemet is. Otthon szelektáljatok, vizsgáljátok meg a kuka tartalmát. Írjatok tervet, hogyan fogjátok csökkenteni az otthoni hulladékot. Mentsétek meg jó receptekkel az ételmaradékot…

5.) Újrahasznosítás, újrahasználat

Gyűjtsetek össze otthon mindenféle anyagot, tárgyat, amit már nem használtok. Kutassatok ötleteket, mit lehetne készíteni ezekből a kidobásra szánt holmikból. Talán a Zöld Matek Pinterest albumokban is találtok jó ötleteket. Beszéljétek meg, mi a különbség az újrahasznosítás és újrahasználat között. Keressetek otthon mindkettőre példákat…

6.) Műanyag

Szedjetek össze otthon műanyag tárgyakat. Milyen ez az anyag? Miért jó? És miért káros a környezetre? Válasszatok ki néhányat az összegyűjtött tárgyakból, amit helyettesíteni tudtok más anyaggal. Készítsetek és díszítsetek vászon bevásárlószatyrot…

7.) Közlekedés

Ismerjétek meg azokat a közlekedési formákat, amit ritkán használtok. Gyalogoljatok, kerékpározzatok, rollerezzetek többet. Üljetek fel a különböző tömegközlekedés eszközökre, tanulmányozzátok a menetrendet. Ismerjétek meg a közbringa, közautó rendszereket. Milyen az energiatakarékos autó? Tervezzetek jövőbeli, fenntarthatóan működő járműveket…

8.) Energia

Milyen energiát használtok otthon? Mi mivel működik? Keressetek megújulókkal működő tárgyakat és helyeket. Ötleteljetek, hogyan tudjátok kihasználni otthon a nap, a szél, a víz energiáját? Építsen vagy rajzoljon a gyerkőc null-energiás otthont, iskolát, járművet…

9.) Fenntartható étkezés

Irány a konyha! Vizsgáljátok meg a hűtő és a kamra tartalmát. Válogassátok ki a hamarosan lejáró ételeket és főzzetek, süssetek kreatívan. Hogyan lehet tartósítani? Fagyasszátok le a maradékot, vagy készítsetek lekvárt, befőttet. Mi mehet a komposztba? Olvassátok el, hogyan lesz a komposztból termőtalaj.

Számtalan lehetőséged van arra, hogy felkeltsd a gyerkőcök figyelmét a környezete iránt.

Nem tagadjuk, hogy erre azonban nekünk, felnőtteknek fel kell készülnünk. Rá kell szánnunk egy kis időt, energiát arra, hogy olyan elfoglaltságot találjunk, ami élménnyé teszi a környezeti nevelést és az együtt töltött időt.

Természetesen itt, a Zöld Matek oldalon igyekszünk minden segítséget megadni ehhez. Folyamatosan keressük és meg is osztjuk a jobbnál jobb ötleteket itt a blogon, a Facebook oldalunkon és a Facebook csoportban.

Egyik kedvenc játékos fejtörőnk a kódfejtő. A legújabb feladatlapunk is ilyen, most a 2. és 3. osztályosok gyakorolhatják játékosan a szorzást és osztást. Kattints a képre és már nyomtathatod is:
Zold_matek_23osztalykodfejto10
Ha szeretnéd letölteni a feladatlapok megoldását, csatlakozz a Zöld Matek Közösséghez.
Feliratkozás után a megoldásokon felül további AJÁNDÉK FELADATLAPOK is várnak rád!